About

Lynn MacLaren MLC joined the Western Australia Parliament on 22 May 2009.

As a Greens WA elected Member of the Legislative Council she represents people in the South Metropolitan Region which stretches south of the Swan River from Victoria Park to Singleton.

Her office is centrally located in the port city of Fremantle - 7 / 142 South Terrace, Fremantle, Western Australia 6160.

Bio

Lynn MacLaren MLC joined the Western Australia Parliament on 22 May 2009. As a Greens WA elected Member of the Legislative Council she represents people in the South Metropolitan Region which stretches south of the Swan River from Victoria Park to Singleton. Her office is centrally located in the port city of Fremantle.

On behalf of the Greens in State Parliament, Lynn’s work spans a wide range of portfolios including: planning, housing, community services, social inclusion, heritage, animals, volunteering, seniors, disability issues, food and GMO’s, sexuality, tourism, arts and culture, small business and science and innovation.

From 2005 to 2008 Lynn worked as a Senior Policy Officer with the Western Australian Council of Social Service where she specialised in policy areas of poverty, housing and sector viability. She also worked as a consultant in strategic planning and capacity building for community organisations. She was elected on 6 September 2008. She previously held the seat from February to May 2005 upon the retirement of Jim Scott, MLC.

Over many years living and working in the region Lynn has been involved in diverse campaigns and grassroots initiatives, including those to Save the Beeliar Wetlands from road building, Save Leighton Beach from large scale urban development and to promote the safe cleanup at South Beach and other contaminated sites. She also served as the Chair of Project SafeCom. In the mid 1990s Lynn was prominent in the campaign to put live animal exports on the public agenda and was the foundation President of the People Against Cruelty in Animal Transport (Inc) serving also on the executive board of Animals Australia.

From 1997 Lynn worked for Member of Parliament Jim Scott, MLC (retired), and did project work with the Environmental Defender’s Office, and the Community Housing Coalition (WA). Lynn also worked as a researcher for the Hon. Giz Watson, MLC (Greens WA) North Metropolitan Region.

Her work experience includes seven years in small business as a desktop publisher and technical writer. While still in University she began a career in journalism as the Chief Photographer and a Staff Reporter for two small California daily newspapers, the Desert Despatch and the Daily Press.

Lynn arrived in Western Australia in 1982 from California. She was a Rotary Youth Exchange student in 1979 in Albany, Western Australia.

Biographical details

MacLAREN, Hon. Lynn, MLC
Member for South Metropolitan Region
Greens Party of Western Australia

Parliamentary service

Elected to the Thirty-sixth Parliament for South Metropolitan Region on 15 February 2005 to fill casual vacancy to 22 May 2005 upon resignation of Hon James (Jim) Alan Scott. Defeated 26 February 2005 (term concluded 21 May 2005).

Elected to the Thirty-eighth Parliament for the South Metropolitan Region on 6 September 2008 for term commencing 22 May 2009.

Standing Committees
Note: At the commencement of each Parliament, Members are required to be (re)appointed
Member, Standing Committee on Environment and Public Affairs: 4 June 2009 - present.

Personal

Birth
Born 24 March 1962, Colorado Springs, Colorado, United States of America.
Arrived in Western Australia November 1982.

Occupation before entering Parliament
Senior Policy Officer at the Western Australian Council of Social Service.

Authorised by Lynn MacLaren © 2016

Hon Lynn MacLaren MLC - Member for South Metropolitan Region Legislative Council, Parliament of Western Australia